-> Cestuješ, cestuji, cestujeme...

Partyzánský kryt u Újezdu

2. srpna 2016 v 16:00 | Eleanor
Ve Středočeském kraji, mezi Prahou a Plzní, se nachází oblast Brd, kde byla za druhé světové války aktivní partyzánská činnost. Hluboké lesy poskytovaly dostatek možností pro úkryt a zároveň byla při ruce i železniční trať Praha-Plzeň, kde v Hořovicích bylo jedno z nacistických překladišť. Oblast tedy poskytovala dokonalou možnost, jak sabotovat nežádoucí režim a zároveň zůstat v relativním bezpečí. Že toto bezpečí bylo jen relativní a závislé na oddanosti spolupracovníků ukazuje příklad Partyzánského krytu u Újezdu (nedaleko Hořovic). Kryt vyhloubený v lesní stráni, byl dokonale kryt lesním porostem. Bohužel, proti zrádcům imunní nebyl. Obyvatelé krytu byli zatčeni v lednu 1944...
Jak jsme na informace o krytu narazili a následně ho hledali, se dozvíte v celém článku.


Zaniklé obce Mýtnice, Pila a Lučina

3. března 2016 v 15:00 | Eleanor
Po druhé světové válce byly stovky pohraničních vesnic vysídleny. Důvod? Německé obyvatelstvo již nebylo vítáno na nově vzniklém československém územi. Symbióza, která mezi Čechy a Němci staletí fungovala byla narušena událostmi války. Češi se do těchto vesnic již nenastěhovali. Brzy se staly součástí pohraničního pásma. Kousek za českými hranicemi se rozpínalo Západní Německo. Z toho důvodu byla tato hranice přísně střežena, aby lidé neemigrovali z východního bloku na západ.

Když jsem narazila na množství těchto vesnic v oblasti Českého lesa, který je poblíž Domažlic, kam s mým drahým jezdíme, bylo jasno. Při příští návštěvě vyrazíme na výlet. Že to ale opět stálo za to, se dozvíte v celém článku.

Valdek - střežená zřícenina

15. října 2015 v 10:30 | Eleanor
Když jsem se přistěhovala k příteli, nebyla jsem schopna pochopit, proč několik zastávek v nedalekých Hořovicích nese název Valdek. No a že jich je... Valdek I., Valdek II., Valdek III., Valdek IV.. Připadala jsem si podobně jako v Plzni, kde také několik zastávek je pojmenováno podle bran do Škodovky. Co to ale je za podivný název Valdek? Kde ho hořovičtí sebrali vám povím v článku...

Velíz - svatyně boha Volosa

7. října 2015 v 13:37 | Eleanor
Budiž vám článek malou inspirací, kam na rychlý výlet ve středních Čechách. Pokud máte navíc rádi přírodu a zajímáte se o Slovany a českou minulost, je to místo přesně pro vás ;)

Pokud je vám článek povědomý, je to možné. Psala jsem ho pro jeden cestovatelský web. Ale proč bych ho nedala i sem? :)


 
 

Reklama