Listopad 2018

A-kniha Martin-Lugand - Šťastní lidé čtou a pijí kávu

16. listopadu 2018 v 11:44 | Eleanor |  Čtenářský deník
Audiokniha je sponzorským darem od Audioteka.cz

Diane měla šťastný život. Milujícího manžela, krásnou dceru a kavárnu, která již názvem reprezentovala její životní mínění: Šťastní lidé čtou a pijou kávu. Ze dne na den přišla o vše, na čem jí záleželo. Teď se musí postavit na vlastní nohy, a protože je Francouzska, dělá to s náležitým stylem...


Když Diane přijde o manžela i dítě, zbývá jí jen nejlepší kamarád Felix, který se jí snaží všemi možnými i nemožnými prostředky vrátit zpátky do života. Nakonec je to sama Diane, kdo vymyslí ten nejbláznivější způsob: pronajme si dům v Irsku a začne žít tam. To se snadno řekne, ale když přijde na věc, zjišťuje Diane, že Irové jsou sice srdečný národ, ale zrovna její soused je pořádná výjimka. Navíc nikdy nežila sama a tak se stane velkým problémem i prostý výpadek proudu. Cesta k sobě sama je trnitá, obzvlášť když člově utrpí takové rány jako hlavní hrdinka.

Děj audioknihy potěší milovníky titulů jako P. S. Miluji tě či Dívka, jež jsi tu zanechal. Ovšem ocení ho i nepříliš romantické typy. Francouzi mají totiž svérázný pohled na svět a tak se stalo, že hlavní postava je temperamentní cynik s cigaretou věčně u pusy, co se nebojí napít ani opít. Romantiky též čekejte poskrovnu. Koneckonců Agnès Martin-Lugand ví, jak to v životě chodí a málokdy je to "a žili spolu šťastně až do smrti". Zároveň ale dokáže a-kniha pohltit a udržet pozornost až do samotného překvapivého závěru.

Čtený projev a-knihy ovšem tolik nepotěší. Dalo by se říci, že knihu doposloucháte do konce vzdor hereckému přednesu Michaeli Baladové, jen abyste zjistili, jak to všechno dopadne. Jistě se jedná o zkušenou dabérku a herečku, ale tentokrát je toho až příliš. Projev je energický, což je mu občas na škodu. Velké přehrávání, stálé kňourání a až hysterické výlevy brzy unaví. Hlavní hrdinka je sice pěkně ztřeštěná a svérázná, ale prožívá více emocí než vzlykot a vřískot. Ty bohužel v přednesu chybí. Na druhou stranu i přes tyto nedostatky je textu vždy dobře rozumět a i v rychlejších pasážích nespadají slova do nesrozumitelného drmolení, což není pravidlem.

Obecně lze doporučit spíše knihu než audioknihu. Pokud vás však tlačí čas a kolem knihovny v rychlosti proběhnete jen cestou do práce, nezoufejte. Audiokniha je i přes nedostatky dobrou volbou už kvůli ději samotnému, ten vás rozpláče, pobaví a na konci zjistíte, že už se nemůžete dočkat druhého dílu.

Šťastní lidé čtou a pijí kávu
Agnés Martin-Lugand
Interpret: Michaela Baladová
Vydavatelství: Motto
Rok: 2018
Doporučená prodejní cena: 199 Kč