Červenec 2018

Zdena Pšeničková: Padesát odstínů tymiánu

7. července 2018 v 13:00 | Eleanor |  Čtenářský deník
Thymus vulgaris, Thymus pulegioides či Thymus serpyllum jsou jen některé z Padesáti odstínů tymiánu, se kterými se setkáme ve vzdáleném maličkém přímořském království, které je tak malé, že o něj nikdo nestojí, ale zároveň každý stojí o jejich hlavní vývozní artikl: tymián, na tisíc způsobů. Monotónní život plný tymiánu nudí dokonce i královskou dceru, která by ráda poznala svět za hranicemi plný moderních vymožeností, ale místo toho se ztratí ve víru kouzel a řeckých mýtů.


Úvodem nutno podotknout, že pokud opravdu čekáte: "Příručku zahradnické magie pro středně příčetné," pak se nedočkáte. Podtitul knihy i anotaci je nutno brát se značným nadhledem, protože i s tím, je celá kniha psána.

Hlavní hrdinka princezna Tymiána tráví dny s kamarádkami Pampeliškou a Kopretinou, sní o princích v moderních autech, která znají jen z vyprávění, a moderním světě, který je všude kolem hranic království, jen dovnitř ne a ne proniknout. Jejich život se zasekl ve středověku, uprostřed tymiánových polí. Krátce před princezninými osmnáctinami ji pak začnou pronásledovat "nenápadní" hlídači a bystré princezně dochází, že se k něčemu schyluje. Když pak zmizí její kamarádka, začne pátrat, co se v království děje. Tymiánino pátrání vlastně není tak dlouhé, protože řešení si ji najde samo. To opravdu originální je však pojetí děje Zdenkou Pšeničkovou.

Osobnost hlavní postavy se vymyká klasickým literárním konvencím young adult fantasy literatury. Hrdinka není vzorem ctností pro dopívající dívky, tato hrdinka je doslova a do písmene jednou z čtenářek. Rodiče ji "prudí", touží po dobrodružství, kterého se jí ale nedostává, je drzá až vyzývavá… Na druhou stranu je příkladem emancipované dívky, má svůj rozum, tvrdohlavě si jde za svým a nenechá se srazit na kolena sebevětším příkořím. Tradiční princ, který má princeznu zachránit, je pak pravým opakem toho, co znáte z pohádek. Nejen, že má i záporné vlastnosti, dokonce si dovolí se zamilovat do princezniny kamarádky! Celkově v ději pak hraje druhé housle a hlavní hrdinkou se stává sama princezna. Shrneme-li si stručně knihu, je to taková young adult fantasy naruby. Autorka v ní bortí zažité konvence a hraje si, což čtenáře ve výsledku i pobaví.

Děj knihy o sobě je ale mírně řečeno zklamáním. Na to, jak originálně se vše rozehrává a jak bravurně autorka hýří nápady a originalitou při popisu království i temného sídla hlavního záporáka, se v druhé polovině vše utne a najednou se procházíte po Škole čar a kouzel v Bradavicích, potkáváte Pratchettovsky popletené kouzelníky, abyste nakonec s hrdinkou prošli temným podsvětím starých Řeků, na jejímž konci se opět neubráníte vzpomínce na Pratchettova Smrtě. Milovníkům díla Tolkiena pak bude někde v pozadí šedé kůry mozkové hlodat hlásek: "Lúthien zachraňuje Berena!".

Jediné, co tuto slabinu druhé poloviny knihy vyváží, je jednak již zmíněný originální přístup ke světu hlavní hrdinky, a druhak i její kočičí pomocnice a přítelkyně, které jí nečekaně provázejí. Popis kočičích charakterů je natolik dokonalý, že pokud ke knize přičichne milovník psů, zřejmě během četby začne vrčet a rozštěká se. Přednostně tedy lze knihu doporučit těm, kteří rádi čtou s kočkou schoulenou na klíně a jejich ráno začíná dlouhým protáhlým "mňáááu" místo nudného lidského pozdravu "dobré ráno".

Tato rozporuplná nekonvenční kniha je zvláštním úkazem na poli české fantasy. Jistě si najde své čtenáře v podobě milovníků hravé fantasy, kde si autorka, potažmo hlavní hrdinka, nebere servítky a rozhodně se odmítá zhostit muži podřízené vedlejší role. Díky své tvrdohlavosti i prostořekosti pak čtenář zažije nejednu pauzu na smích, po které si bude muset osušit oči, aby mohl číst dál. Chlupaté srdce milovníků koček též zavrní blahem, protože najde spřízněné duše a pochopení. Konzervativní pejskaři by však měli dát ruce pryč, koneckonců mohla by jim rozčilením rupnout cévka.Padesát odstínů tymiánu

Zdenka Pšeničková
Vydavatelství: Straky na vrbě
Rok: 2018
Stran: 280
Cena: 175 Kč

A-kniha Nekonečný příběh

5. července 2018 v 10:09 | Eleanor |  Čtenářský deník
Bastián Balthazar Bux, bojovník Atreyu, šťastný drak Falco a Císařovna žijící ve Slonovinové věži. Kdo by neznal tyto nesmrtelné postavy, které provázely v knižní i filmové podobě dětstvím a dospíváním celou generaci. Nyní tento legendární příběh vychází i formou audioknihy a znovu tak o sobě dává vědět. I ti zaneprázdnění z nás si mohou Nekonečný příběh připomenout v autě cestou do práce, ale také ho na dobrou noc pustit svým potomkům. Ať mohou, stejně jako my kdysi, zachránit s Bastiánem svět Fantasie před Nicotou!


Pokud vaše znalosti Nekonečného příběhu vycházejí pouze z filmových zpracování, bude pro vás při poslechu audioknihy zřejmě hned ze začátku zarážející odlišná výslovnost jmen a pojmů. Je to dáno tím, že originální kniha, z níž je audiokniha také čtena, má německý původ a tedy výslovnost je odlišná, nežli u amerických filmů. Pro zaryté znalce filmů to tak může představovat problém, nicméně nic tak závažného, aby nebylo možné si během pár kapitol zvyknout.

Audiokniha je nezkrácenou verzí knihy. Pokud tedy znáte původní předlohu od Michaela Endeho, nestane se vám, že vás zarazí nějaká odlišnost, zkrácenina či přehršle fantasie audio tvůrců. To ocení zvláště ti, kteří by knihu rádi četli svým potomků, ale nedostatek času jim to nedovolí. Pokud znají knihu, ví i to, co přesně obnáší poslech. Další výhodou pro rodiče je rozdělení a-knihy do kapitol po zhruba 20 minutách. Čas jedné kapitoly je ideální na uspání dítka a nemusíte příště složitě hledat, kde jste minulé noci skončili, jako to u kapitol s delším rozsahem bývá. Pro poslech dětí před spaním je ideální i hudební doprovod. Nehledejte v něm tradiční znělku od Limalh, která doprovází filmy. Hudba audioknihy oddělující jednotlivé kapitoly je mírná a libá, přesto ne příliš výrazná, aby usínajícího potomka vzbudila či vám při poslechu za volantem způsobila infarkt.

Čtený přednes pana Jana Vlasáka je srozumitelný, byť zhruba ve čtyřech místech je možné si všimnout, že ho pan režisér trochu popohnal a tak je pár vět rychleji zadrmoleno a pár slov spolknuto. S největší pravděpodobností si toho všimnou jen velcí puntičkáři a v poměru k celkově odvedenému výkonu tyto slabší chvilky lze odpustit. To, že je Jan Vlasák i výborný herec nezapře při hře s hlasem. Ačkoli knihu čte sám, nestane se vám, že byste se v diskuzi postav ztratili a nevěděli, kdo co řekl. Na maximum využívá svých hlasových možností a tak víte přesně, co se děje a kdo zrovna mluví, aniž by to musel kdokoli zdůrazňovat.

Takže nakonec lze největší slabinu audioknihy spatřit v tom nejnepodstatnějším - přebalu CD. Kde je slavný auryn v kožené vazbě? Slavný medailon se změnil v nevýrazný hadí čtverec, který ohraničuje animovaný přebal a v centru pozornosti se objevuje zvláštní, pološílený Falco s Bastiánem mezi ušima, který má zřejmě pocit, že je na horské dráze a nikoli ve fantasy příběhu. O přebarvení Artexe na černo ani nemluvě. Celý výjev požírá monstrum, zřejmě Nicota, se špičáky, za které by se nemusel stydět ani kdejaký gremlin. Snaha udělat přebal pro děti se tak zvrhl v dětskou noční můru, která děti spíše vyděsí, než navnadí.

Přimhuřte tedy nad podivným přebalem oči, spíše je raději zavřete úplně a ponořte se do poslechu. Čeká vás příjemné vyprávění, které vám oživí vzpomínky a skrze příjemný hlas pana Vlasáka, vás vrátí zpět do časů, kdy u vaší postele seděl dědeček a četl vám příběh ze vzdáleného světa Fantasie.

Nekonečný příběh
Michael Ende
Interpret: Jan Vlasák
Vydavatelství: OneHotBook
Rok: 2017
Doporučená prodejní cena: 349 Kč