J. P. Delaney: Ta přede mnou

22. května 2018 v 14:02 | Eleanor |  Čtenářský deník
Skepse provázející edici Světový bestseller jsem opět potlačila a z knihovny přinesla další titul se zlatou pečení na obálce. Anotace vypadá na první pohled lákavě, ale co si budeme namlouvat, to je její úkol. Téma dvou žen, které žijí v tom samém domě, jen jedna dříve a druhá později, a zároveň míří k tomu samému tragickému konci, působí originálně a přitažlivě. Jaký dojem ale zanechala kniha po přečtení?

Emma má za sebou traumatický zážitek: do jejich bytu se vloupali zloději, zatímco byla sama doma, a ona se teď nikde necítí bezpečně. S přítelem marně hledají po celém Londýně vhodné bydlení, až narazí na skleněný dům známého londýnského architekta. Podmínka nastěhování je dodržení množství pravidel, ale Emma je odhodlaná v domě žít. To ještě netuší, že kvůli svému vysněnému bydlení přijde o přítele i o holý život.

Jane právě prožila tragickou událost. Ačkoli je silná žena, zvyklá žít sama a porvat se s čímkoli, co přijde, tohle ji zlomilo. Dům na Folgate Street se zdá být tím, co hledala. V množství pravidel nachází ztracenou jistotu a poskytují jí pocit bezpečí a rovnováhy. Jenže minulost domu se připomene přímo na jejím prahu... Čím více Jane poznává tajemství místa, kde žije, tím více se blíží stejnému osudu jako Emma.

Suma sumárum: Děj je rozdělen do dvou linek, které se odehrávají paralelně a přesto s odstupem několika let. Opticky jsou odděleny vždy uvedením jmen dané dívky. Pro někoho může být rušivým faktem, že Emmina linka je bez uvozovek u přímé řeči, ale i toto je jeden ze způsobů, který si autor zvolil pro rozlišení dějů.

Samotné životy hrdinek se v jednotlivých kapitolách citlivě doplňují. Odpadá tedy nudné opakování již známého jen v jiném čase. Opravdovým skvostem však je um, s jakým J. P. Delaney (nebo ten/ti, kdo se pod pseudonymem skrývá/jí) vykresluje povahy hlavních postav. Skrze jejich rozhodnutí a myšlenkové pochody nám ukazuje jejich osudnou podobnost, ale hlavně drobné detaily, které je odlišují a nepůsobí tak jako přesné kopie jedna druhé.

Vyvrcholení knihy je další perličkou, kterou si už bude muset každý vychutnat sám. Co však rozhodně nepřijde, je zklamání, ba naopak, sice lehce překombinovaný, ale o to překvapivější konec je.

Ta přede mnou
J. P. Delaney
Vydavatelství: Ikar
Rok: 2017
Stran: 344
Doporučená cena: 349 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama