Květen 2018

Věra Mertlíková: Tři bábiny kobyly

30. května 2018 v 15:36 | Eleanor |  Čtenářský deník
Slovanská mytologie má svého Odyssea, jmenuje se Nikolas a pochází z Konstantinopole 10. Století. Jeho vyvolená se jmenuje Helena, ale k tomu, aby její otec svolil k sňatku, musí se z Nika stát nejlepší vozataj na hipodromu. Pro lásku své vyvolené je ochoten udělat cokoli. Vydává se tedy na cestu přes půl stávajícího světa, aby získal ty nejlepší koně. Koně pověstné čarodějnice, bábiny kobyly.


Zpočátku čeká čtenáře ihned akce v podobě neštěstí, kvůli kterému se musí Nik rozloučit s kariérou vozataje v Konstantinopoli a začíná jeho dobrodružná cesta. Během ní potkává nové společníky: bývalého příslušníka císařské gardy Bojana, jeho koně Vrana tahajícího svého pána z problémů a v neposlední řadě s Joška, vychytralého obchodníka. Na jejich cestě ožívají postavy ze slovanských mýtů: vodníci, rusalky a další, stejně jako panovníci z dávných pověstí, ale i dobové hrozby v podobě Maďarů a potulných lapků.

Jejich dobrodružství je zprvu rozděleno do zdánlivě samostatných kapitol, kdy hrdinové vždy prožijí jeden konkrétní příběh. Pomáhají prostým lidem i velmožům, částečně se tak stávají detektivy, ochránci slabých i vykonavateli spravedlnosti. Během těchto cest by byl velký potenciál postavy více poznat, bohužel, ten nebyl autorkou využit. Místy jsou pak zdlouhavé a prakticky bezvýznamné popisy, které vám opakovaně přibližují tutéž stránku dané postavy stále dokola.
Za rušivý prvek může být považováno proložení příběhů tři cestovatelů zdánlivě nesouvisejícím vyprávěním dívky, která je unesena jedním z cizinců. Byť jsou tyto pasáže krátké a opticky oddělené kurzívou, tak stále přidávají otázky. Paradoxně jsou jedinými částmi, které, byť v retrospektivě, drží celý děj pohromadě a tvoří pomyslný oslí můstek mezi začátkem knihy a koncem.

Styl zpracování knihy je tedy poněkud nezvyklý, snad místy zmatečný. K podstatě celého příběhu a hlavní zápletce dojdete až v poslední čtvrtině knihy. Pak se rázem ocitnete na koni a to, co se začalo odvíjet na začátku knihy, začne mít konečně pokračování. Celý děj svižně a zajímavě utíká a čtenář se konečně přestane plácat na množství stránek s otázkou, proč se ta kniha jmenuje Tři bábiny kobyly?

Je škoda, že autorka více nepropojila události z menších dobrodružství s hlavní dějovou linkou. Nicméně i tyto konkrétní pasáže nejsou vysloveně špatné. Jsou poměrně čtivým nahlédnutím do slovanské mytologie umně propojeným s reálnými dějinami a pověstmi. Přes částečnou zmatečnost děj nenudí a příjemně se střídá akce s odpočinkem i barvitými popisy přírody, dobových měst a nelehkého života chudých. Knihu tedy lze doporučit pro milovníky akce, historické fantasy a odvážlivcům, kteří se nebojí skrze naturalistické popisy pohlédnout do 10. století našeho letopočtu, jak to mohlo být a ne, jak nám našeptává móda romantismu.

Tři bábiny kobyly
Věra Mertlíková
Vydavatelství: Straky na vrbě
Rok vydání: 2017
Počet stran: 519
Cena: 333 Kč

Má lady Jane

27. května 2018 v 19:46 | Eleanor |  Čtenářský deník
Rod Tudorovců znají mnozí díky stejnojmenné televizní sérii. Nyní mají šanci se o tomto rodu dozvědět i naše děti a mládež, tedy hlavně o tom, co se stalo po smrti Jindřicha VIII. a nástupu jeho syna Eduarda na trůn. Neduživý chlapec, který se nedožil ani dospělosti a zemřel na tuberkulózu. Před smrtí odkázal anglický trůn své sestřenici Janě Greyové, která si však post královny udržela devět dní, než ji kat připravil o hlavu. Země se zmítala boji mezi katolíky a protestanty, nová královna Marie klidu rozhodně nepřispěla. Tak praví kánon. Jak to ale bylo doopravdy? Proč byl Jany muž Gifford tak trochu kůň? Jak se Eduardovi podařilo frnknout smrti? Co byla doopravdy zač slavná Alžběta I. Tudorovna? To a mnohem více nám poví autorské trio Haudová-Ashtonová-Meadowsová v knize Má lady Jane.


Jana je typická knihomolka. Má ráda svůj klid, knihy a z celého srdce by si přála být Ediankou. Ediané jsou ti, kteří se dokáží proměňovat ve zvířata, Veritové jsou naopak jejich odpůrci, obyčejní lidé. Když se Jany bratranec Eduard ocitne na smrtelné posteli, nechá Janu provdat a odkáže jí trůn. Život krále není peříčko a královny v 16. století už vůbec ne. Rozehrává se pohádkové dobrodružství primárně určeně pro mládež 14+, ale rozhodně neurazí ani staršího, historií poznamenaného jedince.

Autorky v díle bravurně využívají historických faktů a doplňují je o fantasy prvky. Samozřejmě obratně uaplňují prázdná místa historie a odpovídají i na takové otázky, jako kdo byl William Shakespeare. Děj samotný se odvíjí ze tří pohledů: Jany, Gifforda a Eduarda. Každá z postav má svůj osobitý přístup i smysl pro humor, leckdy i sarkasmus. Obzvláště vydařené jsou slovní přestřelky mezi Janou a Giffordem. Oba jsou jako oheň a voda, tvrdohlaví a ještě násilím oddáni. Kapitoly, ač z různých úhlů pohledu, na sebe plynule navazují a ucelují čtenáři pohled na dění v knize. To je samo o sobě plné akce, výstižných a nenásilných popisů, i romantického jiskření, které nepřekročí pýřící se tváře a braní za ruku.

Jediné, co na celé knize působí příliš rušivě, je paradoxně česká gramatika. Korektor zřejmě usoudil, že žánr není jeho šálek kávy a příliš pozornosti textu nevěnoval. Chybějí písmena, dochází k prohození rodů u sloves i absenci mezer. To vše tak bije do očí, že to kazí dojem z knihy, ať už si čtenář chce text vychutnat sebevíce. Nezachrání to ani jemné dekorace stránek a zdobné nadpisy.

Má lady Jane, která je jistě nadprůměrným dílem young adult literatury, na nějaký čas zabaví i pobaví vás i vaši rozpustilou teenagerku. Jako bonus ji poučí o části anglické historie a snad vzbudí zvídavost a touhu dozvědět se více. Knihu lze vřele doporučit s využitím slov autorek: "Pro všechny, kdo vědí, že pro Leonarda DiCapria bylo na těch dveřích místa dost."

Má lady Jane
Cynthia Haudová, Bradi Ashtonová, Jodi Meadowsová
Vydavatelství: Fragment
Rok: 2017
Stran: 407
Doporučená prodejní cena: 349 Kč

Sophie Kinsella: Báječné nakupování do kočárku

24. května 2018 v 10:14 | Eleanor |  Čtenářský deník
Rebeca Bloomwoodová bude jistě známá všem milovníkům romantických komedií. První díl knižní série s názvem Báječný svět shopaholiků byl r. 2008 zfilmován s Islou Fisher a Hughem Darcym v hlavních rolích. Tento díl nás však v ději posune dál: Rebeca si vzala Luca, je z ní paní Brandonová a čekají prvního potomka. A věřte, že těhotenství dokáže pořádně podpořit shopaholikovu chuť utrácet!


S Bex se setkáváme, když je na ultrazvuku u rodinného doktora jejího manžela, a nebyla by to ona, aby se něco nestalo. Ani následné nákupy věcí pro miminko se neobejdou bez pořádného rozruchu. Když se pak rozhodne, že chce chodit ke gynekoložce celebrit, vše se jí naprosto vymkne z rukou. Slavná doktorka je totiž Lucova vysokoškolská láska a stará láska nerezaví! Nebyla by to ale Rebeca, aby se se vším neporvala svým osobitým stylem.

Kniha rozhodně není příručkou pro budoucí maminky, vlastně naopak. Zkrátí vám čekání na miminko bez stresujících pouček a osoba Bex rozhodně pobaví. Slabinou díla je místy příliš naivní přístup Rebecy, který působí až neuvěřitelně a její štěstí bije též do očí. Pokud však hledáte knihu, u které vypnete a máte rády (rozhodně nedoporučuji číst mužům!) styl hrdinky alá Bridget Jonesová, tak neváhejte.

Báječné nakupování do kočárku
Sophie Kinsella
Vydavatelství: BB art
Rok: 2008
Stran: 358
Doporučená prodejní cena: 249 Kč

Dotaz pro nastávající maminky: Jaké kniha o těhotenství vás pobavila? :)

J. P. Delaney: Ta přede mnou

22. května 2018 v 14:02 | Eleanor |  Čtenářský deník
Skepse provázející edici Světový bestseller jsem opět potlačila a z knihovny přinesla další titul se zlatou pečení na obálce. Anotace vypadá na první pohled lákavě, ale co si budeme namlouvat, to je její úkol. Téma dvou žen, které žijí v tom samém domě, jen jedna dříve a druhá později, a zároveň míří k tomu samému tragickému konci, působí originálně a přitažlivě. Jaký dojem ale zanechala kniha po přečtení?

Emma má za sebou traumatický zážitek: do jejich bytu se vloupali zloději, zatímco byla sama doma, a ona se teď nikde necítí bezpečně. S přítelem marně hledají po celém Londýně vhodné bydlení, až narazí na skleněný dům známého londýnského architekta. Podmínka nastěhování je dodržení množství pravidel, ale Emma je odhodlaná v domě žít. To ještě netuší, že kvůli svému vysněnému bydlení přijde o přítele i o holý život.

Jane právě prožila tragickou událost. Ačkoli je silná žena, zvyklá žít sama a porvat se s čímkoli, co přijde, tohle ji zlomilo. Dům na Folgate Street se zdá být tím, co hledala. V množství pravidel nachází ztracenou jistotu a poskytují jí pocit bezpečí a rovnováhy. Jenže minulost domu se připomene přímo na jejím prahu... Čím více Jane poznává tajemství místa, kde žije, tím více se blíží stejnému osudu jako Emma.

Suma sumárum: Děj je rozdělen do dvou linek, které se odehrávají paralelně a přesto s odstupem několika let. Opticky jsou odděleny vždy uvedením jmen dané dívky. Pro někoho může být rušivým faktem, že Emmina linka je bez uvozovek u přímé řeči, ale i toto je jeden ze způsobů, který si autor zvolil pro rozlišení dějů.

Samotné životy hrdinek se v jednotlivých kapitolách citlivě doplňují. Odpadá tedy nudné opakování již známého jen v jiném čase. Opravdovým skvostem však je um, s jakým J. P. Delaney (nebo ten/ti, kdo se pod pseudonymem skrývá/jí) vykresluje povahy hlavních postav. Skrze jejich rozhodnutí a myšlenkové pochody nám ukazuje jejich osudnou podobnost, ale hlavně drobné detaily, které je odlišují a nepůsobí tak jako přesné kopie jedna druhé.

Vyvrcholení knihy je další perličkou, kterou si už bude muset každý vychutnat sám. Co však rozhodně nepřijde, je zklamání, ba naopak, sice lehce překombinovaný, ale o to překvapivější konec je.

Ta přede mnou
J. P. Delaney
Vydavatelství: Ikar
Rok: 2017
Stran: 344
Doporučená cena: 349 Kč

Carnegie: Jak se zbavit starosti a začít žít

12. května 2018 v 21:32 | Eleanor |  Čtenářský deník
Dale Carnegie (1888-1955) je dodnes aktuálním motivátorem a rádcem, v jehož knihách si něco najde každý. Zároveň ho lze, ať už přímo či nepřímo, považovat za otce módy knih alá toltécká učení, pravd mnicha bez Ferrari i původního kuchaře, co uvařil polévku pro duši. Najdete v jeho knihách vše, co je dnes tak populární opakovat v různých podobách.

Jeho dílo však má v sobě stále něco serióznějšího. Neopírá se o mýty, ani transcendenci, byť důležitostí víry se též zmiňuje, nicméně vše v kontextu s odkazy na dobové odborníky a jejich díla. V těchto dílech si následně jeho tvrzení můžete ověřit a prohloubit své znalosti o problematice, kterou podává vždy jen povrchně.

Pokud se zaměříme na knihu konkrétně, je rozdělena tematicky do kapitol, které vás provedou programem zbavení se starostí krok po krůčku. Na základě zkušeností jednotlivců uvidíte, že nejste sami, kdo se topí ve starostech a že podobné problémy mělo mnoho lidí před vámi. Autor vždy představí i jejich způsob, jak se s problémem vyrovnali a nepřímo vám tím ukáže cestu. Konečně, když to dokázal on/ona, proč byste to nedokázali i vy? Jedinou podmínkou je opravdu chtít. Na konci každé kapitoly je pak shrnutí, které vám pomůže si lépe zažít, co jste se právě dozvěděli.

Suma sumárum: Vzhledem ke stáří autora a době jeho působení je snadné propadnou předsudkům typu: "To už dnes nebude aktuální." "Co může vědět o problémech 21. Století." apod. Jakmile se vám však jeho kniha dostane jednou do ruky a vy začnete číst, uvědomíte si, že jeho "pravdy" jsou nadčasové.