Říjen 2017

Domácí pudr

28. října 2017 v 19:25 | Eleanor |  Deník
Pudr je nedílnou součástí života většiny dívek a žen. Ať už používáte korektory, make upy či další dekorativní kosmetiku, pudr je ve většině případů stálice a občas nejedna z nás zkrátka vyběhne pouze s ním. V posledních letech jsem i já zlenivěla a raději si pospím než obličej krmit vrstvou make upu, ovšem bez pudru ani ránu. Jsem šťastnou majitelkou mastnější pleti, takže z logiky věci by měl pudr pomáhat od lesku - souhlas, ale už méně pomáhá proti ucpaným pórům a průmyslově vyráběné pudry mi také podporovali akné. Je to jasné, ucpané póry jsou náchylnější k zánětům. Hledala jsem tedy takový pudr, který by mi pleť nezatěžoval, zároveň ji zmatnil a ještě na ní měl dezinfekční a ozdravné účinky. Byl to dlouholetý boj, spolkl hodně financí, abych nakonec zjistila, že ten nejúčinnější pudr si můžu udělat sama doma.


Co můžete od pudru čekat?

Vzhledem k tomu, že se jedná o čistě domácí produkt, tak nebude mít tak silné zmatňující či krycí účinky jako průmyslově vyráběné pudry. Též je poměrně hodně sypký, takže rozhodně si pořiďte zavírací krabičku na závit - plechovka od Nivei má tendence se otevřít a pak hodně štěstí při vyklepávání tašky :). Doporučuji též nanášet nad umyvadlem či štětec při použití důkladně vyklepat, aby v něm zbylo jen minimum produktu. Výhody pak jsou v ryze přírodním složení, kdy víte, co si dáváte na pleť a v účincích jednotlivých složek, které zároveň nezatěžují pleť. Jedlá soda neutralizuje kyselost pleti a pomáhá tak předcházet zánětům, které se nejčastěji projevují jako akné. Heřmánek má též protizánětlivé účinky. Kukuřičný škrob pohltí část přebytečného mazu a pomůže dosáhnout matnějšího vzhledu. Přírodní éterický olej pak vaší pleti dodá příjemnou vůni dle vašich preferencí, a pokud máte raději produkty bez vůně, chybět tam též nebude. Pudr je poměrně výrazně bílý, je tedy důležité ho pořádně rozprášit a rozmazat, nicméně pokud máte světlejší tón pleti, tak přispěje k jejímu barevnému sjednocení. Pokud máte pleť tmavší lze ho tónovat například trošičkou (menší špetičkou než špetičkou) nerafinovaného přírodního kakaa. Tento pudr používám už přes rok, takže mohu vřele doporučit. Navíc vydrží poměrně dlouho - toto množství uváděné v receptu mám zhruba na půl roku a to pudr používám i několikrát denně. Vzhůru tedy k výrobě, je snadná a rychlá.

Ingredience:
  • 50g kukuřičného škrobu
  • 25g jedlé sody
  • 10g sušeného heřmánku
  • 20 kapek éterického oleje
  • krabičku na závit (můžete si ji dozdobit dle svého, na fotce je má úprava krabičky z Rossmana od tělového krému)
  • misku a lžičku
Výběr oleje je na vás, nicméně nezapomeňte, že i tyto oleje mohou mít různé účinky, například:
  • Levandulový zklidňuje a lehce dezinfikuje
  • Růžový olej působí energicky a jako lehké afrodiziakum.
  • Citrusové vůně dodají svěžest, povzbudí a prozáří.
Příprava domácího pudru
Vezměte si menší misku a odměřte do ní kukuřičný škrob a jedlousodu. Všechny suché ingredience důkladně promíchejte. Následně přisypte sušený heřmánek. Doporučuji ho předem rozmělnit v hmoždíři a přisypat přes sítko, popřípadě pouze otrhejte okvětní lístky. Opět vše důkladně promíchejte. Na závěr přidejte opatrně pár kapek éterického oleje. Doporučuji kapat za stálého míchání, aby se nestalo, že jedlá soda zbytečně "vyšumí". Buďte důkladní, ať vám v pudru nezůstanou hrudky.


U mě na fotce můžete vidět, že jsem do pudru přidala okvětní lístky růže. Krásně pudr provoní, ale jinak jsou poměrně nepraktické. To je tak, když je někdo líný se s nimi drtit :)


Originální recept jsem našla zde.

Děláte si dekorativní kosmetiku sami doma? Podělte se o své tipy, budu jedině ráda ;)

TT - Já se nebojím, ale všichni okolo

27. října 2017 v 10:12 | Eleanor |  Deník
Strach sám ze sebe se může stát opravdovou noční můrou. Na(ne)štěstí ti lidé, kteří jsou opravdu nebezpeční si to neuvědomují a žádnými obavami netrpí. Mezi ně patřím i já. Ne, nemám choutky masového vraha, a i když občas ráda přiložím do ohně, je to ohniště buď u nás na zahradě, nebo kotel v domě a ne bývalá základní škola. I tak se ale občas stane, že to polínko je moc velké, a tak udusím celý oheň či to jídlo je příliš ostré, a tak téměř přidusím svého drahého… Inu, strach ze sebe nemám, ale o to větší strach ze mne má můj drahý. Přesněji ze mne a mé šikovnosti. Zmatkalis carambolis opět zasahuje…


Asi si myslel, že ho chci přikrýt, aby mu nebyla zima...

Není to tak dávno, co jsem skládala prádlo. Uvelebila jsem se na gauč, pustila videa na youtube, a když jsem občas našla děravou ponožku na zašití či nějaký starý kapesník na likvidaci, bezmyšlenkovitě jsem je házela přes rameno do křesílka. Jaké překvapení pak pro mne bylo, když jsem pod tou hromadou hadrů našla spát Kerryho. Náš kocourek mou šikovnost velmi rád pokouší a já si budu muset dát příště větší pozor… Čeká mě třídění šuplíků, kde jsou například i kameny přivezené z cest…

Další výzvou je vaření. Kerry je velmi kontaktní kocourek. Když nežere, tak musí být u někoho na klíně a drbán, jinak je zle a je schopen prudit celou dobu, kdy se mu člověk nevěnuje. Jeho prioritou je motat se v kuchyni. Sice vařím vegetariánská jídla, ale i tak musí kontrolovat, zda tam pro něj neukápne nějaká smetana či jiná laskomina. Ano, ukápnou. Ne, není to z mé vlastní vůle. Obzvlášť motání miluje, když nesu něco vařícího. Má zkrátka rád výzvy. A tak se stalo, že když jsem sypala těstoviny do vroucí vody, udělal mi smyčku mezi nohama, zvrhla se mi ruka a vařící voda mi vystříkla na paži. Už měsíc tam mám vypálené tečky, které vypadají jako stařecké fleky. Zkrátka i náš kocour má mou školu.

Další flek, který je výsledek mé šikovnosti, je v obýváku na zdi. Přiznávám bez mučení, měla sem v sobě trochu červeného vína, ale už taky vím, že zákony fyziky jsou nemilosrdné a pokud sklenku s (červeným!)vínem zhurta postavíte na stolek - víno vystříkne. Ve středověkých filmech to vypadá tak dobře, ale v reálu to není dobrý nápad zkoušet:

1) Ve filmech mají většinou korbely s pivem - nejsou tak křehké.
2) Všimněte si, kolik piva se z těch korbelů vylije(!), byť to vzhledem k tmavým scénám není moc patrné
3) Pivo nebarví, jen pár dní zapáchá, ale časem vyvane


Takže teď sbírám kreativní nápady, jak zamaskovat fialovou skvrnu od červeného vína na žluté zdi… Nemáte nějaké?


Je snad až s podivem, že jediné úspěchy, které má (ne)šikovnost slaví, jsou pěstitelské. Lichořeřišnice, měsíček i heřmánek mi krásně vykvetly. Růžím se daří tak, že za chvíli náš dům bude vypadat jako šípkový zámek. Pravda, ředkvičky jsem trochu pozapomněla sklidit, to dřevnaté velikosti zatnuté pěsti už moc k jídlu nebylo… Ale to je jen drobná vada na kráse mých pěstitelských úspěchů. Někdy si však říkám, zda nemá pravdu to známé úsloví, že květiny kvetou, když se mají nejhůře.


Co jste naposledy vyvedli vy?


Stephen King: Pytel kostí

24. října 2017 v 11:26 | Eleanor |  Čtenářský deník
Román od známého spisovatele hororu Stephena Kinga s duchařskou tématikou, který mi byl doporučen na základě mého nadšení sbírkou Hodina děsu s tím, že se budu bát obdobně jako u povídky Prám. Po tragické smrti manželky, se kolem vyhořelého spisovatele Mikea Noonana objevují otázky, jejichž zodpovězení se mu stane novým smyslem života. Čím víc se však blíží odpovědím, tím víc mu jde o život…(recenze v celém textu obsahuje spoilery!!)