Duben 2016

The Hudsucker Proxy (Záskok)

29. dubna 2016 v 11:32 | Eleanor |  Filmový koutek
Dnes pojmeme Filmový koutek trochu jinak. Je to už nějaký ten pátek, co jsem byla "donucena" zamyslet se nad filmem Záskok (The Hudsucker Proxy). Film přišel do kin v roce 1994, prezentovaný jako komedie, byť pokud se divákovi chce, může tam najít mnohé hlubší myšlenky a donutí ho to k zamyšlení. Toto jsem z filmu "vyšpekulovala" já a budu ráda, když se se mnou podělíte o svůj pohled a co jste ve filmu (ne)našli vy. Podotýkám, že jsem film viděla v originálu, takže neručím za to, jak co vyzní v českém dabingu.

(zdroj obrázku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/e8/The_Hudsucker_Proxy_Movie.jpg)

Děj filmu: Hlavní postava filmu je smolař, který se díky nevyzpytatelným cestám osudu a originálnímu vynálezu stane šéfem velké společnosti. Pozorujeme jeho cestu na vrchol, jeho životní rozhodnutí a i vliv jeho postavení na jeho osobnost... (v celém článku jsou spoilery - pokud jste tedy film neviděli a chtěli byste, nerozklikávat!)


Religionistika a historie

24. dubna 2016 v 17:10 | Eleanor |  Religionistika a historie
V úvodu doporučuji přečíst článek o rozdílech mezi teologií a religionistikou: Religionistika nebo teologie?


Patrick Taylor: Doktore, bacha na ženský!

24. dubna 2016 v 11:30 | Eleanor |  Čtenářský deník
Své vyznání ohledně série knih Patricka Taylora: Doktore,..! jsem sepsala již zde. Přes lehkou časovou prodlevu (aspoň doufám, že čtyři měsíce tak lze nazvat) jsem se opět vrátila v čase do 60. let a malé irské vesničky Ballybucklebo. Zde jsem navštívila soukromou venkovskou praxi doktora Fingal Flaherty O'Reillyho a jeho praktikanta doktora Barryho Lavertyho... Tentokrát však neřešili pouze zdravotní i citové problémy místních, ale pořádně se sami zamotali do jednoho velkého průšvihu jménem láska. Inu, jak se říká, za vším hledej ženu...

Arthur Conan Doyle - Pes Baskervillský

22. dubna 2016 v 20:33 | Eleanor |  Čtenářský deník

Notoricky známé dílo, s nímž se mnozí z nás setkali již u maturity. Mnohokrát zfilmované i zdramatizované. Poprvé publikované v roce 1902 pod názvem The Hound of the Baskervilles. První dobrodružství publikované po smrti detektiva, snad i proto se stalo tak oblíbeným a slavným. Sherlock Holmes si v něm odbyl svůj pomyslný comeback a rovnou ze záhrobí. Sám Arthur Conan Doyle z tohoto návratu však příliš nadšený nebyl... a já jako čtenář také ne...
Byť se to dle obálky knihy nezdá, neobsahuje kniha pouze jeden příběh, ale rovnou dva - Údolí stínu a Psa Baskervillského.

Děj knihy: Jistě je všem známé o čem kniha je, proto děj nastíním jen opravdu stručně. Sir Charles Baskerville umírá za vcelku záhadných okolností. Když dorazí jeho synovec, sir Henry Baskerville, začínají se i kolem něho stahovat mračna. Někdo mu usiluje o život a do všeho se zaplétá legenda o ďábelském psu z blat v okolí panství. Nebyl by to Sherlock Holmes, aby se případu neujal a nevyvrátil vesnickou báchorku.

Suma sumárum: Osobně jsem tento příběh četla poprvé právě před maturitami. Vybrala jsem si ho v rámci povinné četby a čekala jsem detektivku, která mě zaručeně nadchne. Konec konců Sherlock Holmes byl pro mě legenda, kterou jsem dosud "osobně" nepoznala. Již při prvních náznacích zápletky jsem však už tušila, jak vše dopadne. Už tento fakt byl pro mne mínus, protože nemám ráda knihy, které jen trpím, abych si ověřila co už tuším od začátku. Navíc mi děj připadal zvláštně protáhlý a vcelku i nudný. Na to, že to bylo mé první setkání se slavným Sherlockem Holmesem mě kniha odradila na dalších deset let. Říkala jsem si, že jestli je toto to nejlepší od A. C. Doyla, pak nic víc číst nemusím. Až po deseti letech, v rámci Holmesovské výzvy, jsem se odhodlala vzít do ruky další příběhy v bilingvní verzi s tím, že si aspoň procvičím angličtinu, když nic jiného. No a další příběhy byly, z mého pohledu, o moc lepší.

Perlička na závěr: Ve filmovém zpracování z r. 1983 hraje sira Henryho Baskervilla mladý Martin Shaw, který se později v českém prostředí proslavil jako agent Raymond Doyle v krimi seriálu Profesionálové. Dalo by se říci, že se vyučil u profesionála v oboru samotného Sherlocka Holmese :)

Jaký je váš postoj k této povídce?? Považujete ji za nadprůměrnou v kontextu s ostatními díly A. C. Doyla nebo naopak podprůměrnou??

TT - Dost bylo snů

19. dubna 2016 v 9:56 | Eleanor |  -> Povídky, příběhy, úvahy
Když jsme děti máme plno snů, ale co pak? V tomto dopise jsem zavzpomínala na svou nejlepší kamarádku z dětství, která je dnes už stěží jen známou. Tenkrát pro nás byly sny vše, co jsme měly. Jsem poslední generace, co vyrostla bez facebooku a trávila hodiny venku jen s vlastní fantasií. Tento dopis je ohlédnutím v rámci téma týdne.

A kdo pozná, jaké město je dějištěm mého prosněného dětství?? :)

Diplomka? Hotovo!

14. dubna 2016 v 9:53 | Eleanor |  Deník
Často jsem se setkala s tvrzení, že když studuji vejšku, tak se pouze flákám a jednou za čas odevzdám nějakou práci. Realita je však jiná. S blížícím se termínem odevzdání kvalifikačních prací stoupá panika a najednou nevíte nic z toho, co byste dříve považovali za samozřejmé. Pravidla psaní i/y jsou zapomenuta, správné odkazování je nerozluštitelný rébus a ještě ke všemu pokaždé, když chcete jen zkontrolovat gramatiku zjistíte, že co jste napsali je nejasné a chtělo by to doladit, až nakonec máte text dvakrát delší, s třikrát větším množstvím gramatickým chyb. Inu, vítejte ve skrytém světě vysokoškoláků.

Knihobit duben 2016

13. dubna 2016 v 13:26 | Eleanor |  Deník
Tak jsem si myslela, že po tom, co jsem s Knihobitek prožila v prosinci, o čemž jsem vás informovala v tomto článku, bude příští objednávka v pohodě. No, zas tak bezproblémové to nebylo, ale stálo to za to... Jak se dozvíte v celém článku.


Arthur Conan Doyle - Údolí strachu

7. dubna 2016 v 10:42 | Eleanor |  Čtenářský deník

Tento příběh napsal A. C. Doyle již ke konci své "Holmesovské" kariéry. Publikován byl v londýnském časopise mezi zářím 1914 a květnem 1915 pod originálním názvem The Valley of Fear.


Děj knihy: Novela začíná Sherlokovými úvahami nad vychytralostí jeho úhlavního nepřítele profesora Moriartyho v souvislosti s aktuálními zprávami z novin. Brzy přichází detektiv ze Scotland Yardu, Alec MacDonald a žádá od Sherlocka pomoc se složitým případem. Když je tázán na profesora Moriartyho, myslí si o něm jen to nejlepší. Konečně je to zámožný a vzdělaný muž...

Detektiv MacDonald, doktor Watson i Sherlock Holmes jedou na místo činu, staré panství v Birlstone (Sussex), kde bylo nalezeno tělo majitele Duglase, kterého neznámí pachatelé střelili do hlavy tak, že byl k nepoznání. Jeho tělo identifikují jen na základě tetování. Problém ale je, kdo by muže chtěl zavraždit? Navíc přímo u něho doma? U těla je navíc nalezena navštívenka s nápisem "V.V" a mrtvému chybí snubní prsten. Lidé si také v poslední době všimli změny v chování muže.

Sherlock Holmes vyslechne manželku zesnulého a jeho nejlepšího přítele, kteří mrtvého našli. Postupně si promluví i se služebnictvem a všímá si hromadících se pochybných detailů. Nakonec dochází k zajímavému řešení záhady, předtím se však v příběhu vrátíme v čase. Dozvíme se o minulosti pana Duglese spojené s Divokým západem a rozuzlení stojí opravdu za to.

Suma sumárum: Je to obdobná struktura příběhu jako u Studie v Šarlatové nebo Podpisu čtyř. Není to jen krátká povídka, ale delší příběh - novela. Na rozdíl od Podpisu čtyř je příběh svižný a neztratite se v množství cizích jmen. Zápletka vás navíc překvapí a stěží odhalíte skutečného vraha předtím, něž to vyzdradí samotný Sherlock Holmes svým překvapeným přátelům. Jednoznačně tento příběh považuji za opravdu napínavý a vydařený.

Perlička na závěr: Autor se volně inspiroval postavou skutečného detektiva Jamese McParlanda.