Poslední hřích

9. září 2015 v 17:48 | Eleanor |  Deník
V médiích se aktuálně řeší náboženské a morální problémy, venku je zataženo a neustále prší... Nejlepší čas zabalit se do deky a pustit si film, který... řeší úplně to samé - jen tedy v polovině 19. století...

Ovšem nenechte se odradit mým cynickým úvodem, jen směle čtěte dál a zjistíte, že tento film z roku 2007 vlastně není zase tak špatný ba naopak... :)


Celý film se odehrává z pohledu dospívající dívky, Cadi Forbesové. Je součástí waleské přistěhovalecké kolonie, která do Ameriky přišla zhruba 20 let před dějem filmu. Rozebírá střet starých "pohanských" tradic a křesťanství. Cadi nese na svých bedrech vinu a snaží se ji všemi dostupnými prostředky zbavit... V zoufalství tedy vyhledá pojídače hříchu, kterým je vyvolený muž, žijící na okraji společnosti a "pojídající" hříchy zesnulých. Tento muž představuje staré tradice, které si Walesané přinesli ze Starého světa. Poté se na scéně objevuje ještě nový muž, ten představuje křesťanství.

Cadiina cesta za hledáním odpuštění je poutavá a byť jsem se setkala s názory, že film hraje na ruku křesťanství na úkor starým "pohanským" vírám, nemyslím si. Pro mne je to o snaze najít odpuštění a sílu jít v životě dál i přes vše zlé, co se stalo. Z historického hlediska je příchod křesťanství logický. Navíc si myslím, že je líčeno ve velmi ryzí a původní podobě a je krásně vystihnuta podstata tohoto náboženství, na kterou se velmi často zapomíná - tou je odpuštění.

Mimo náboženskou linii si myslím, že jsou velmi propracované i vztahy mezi členy komunity, ale i Cadiiny rodiny. Již dlouho jsem se nesetkala s americkým filmem, u něhož bych si řekla, že to tak klidně mohlo být...

Viděli jste film? Jak zapůsobil na vás?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama