Holly Black: Daň peklu

8. září 2015 v 15:00 | Eleanor |  Čtenářský deník
Již od dob střední školy se se mnou táhne vášeň pro tuto knihu. Náhodou se mi o ní zmínila spolužačka, půjčila mi ji a já začala vymýšlet důvody, proč už ji nikdy nevrátit... Samozřejmě, že jsem ji nakonec vrátila, ale doteď toho nemorálně lituji... A vůbec, až přijde příští výplata, už ji musím konečně někde sehnat, abych ji měla doma a mohla ji otevřít kdykoli budu chtít...

Přiznávám, že zpočátku mě kniha silně překvapila... Čekala jsem fantasy tipu Eragon, Pán Prstenů, Harry Potter, zkrátka to, co v té době letělo. Tady se však na prvních stránkách setkáte s hrdinkou, která kouří jednu cigaretu za druhou mluví sprostě jak dlaždič a nad životem naprosto zlomila hůl. Šestnáctiletá Kaye cestuje s matkou Ellen po všech koutech USA. Nemá přátele, zázemí a to se odráží i v jejím přístupu k životu. Navíc si o ní všichni myslí, že je blázen protože vidí víly a jiné nadpřirozené bytosti. Snaží se tedy žít tím co je, hlavně si nedělat iluze.

Její matka jí také není velkým vzorem. Je to věčná rockerka, která se snaží splnit marný sen rockové hvězdy. Tahá dceru od baru k baru, od motelu k motelu. Vše vyvrcholí ve chvíli, kdy se Ellen pokusí její stávající přítel zabít. S dcerou se tedy balí a odjíždí zpět ke Kayeině babičce. Zde také začíná temný a úzkostný příběh, kde probleskuje slabé světlo fantasie a lásky.

(Pokud budete číst dál, mohli byste se o knize, před jejím přečtením, dozvědět víc než chcete, takže pozor!! :))

U babičky se Kaye setkává se svou nejlepší kamarádkou z dětství, Janette. Ta se jí jediná nesmála a neodsuzovala Kaye za její skřítčí přátele: Chrupavku, Loutničku a Špičáka. Janette vezme Kaye do zábavného parku, kde se schází zdejší mládež. Kaye se zatoulá ke kolotoči, kde jí před očima ožije dřevěný kůň. Vidí to Kenny, přítel Janette. Vyděšená hrdinka ho nevědomky také zakleje, aby se do ní zamiloval. Ten jí doslova propadne, takže zmatená dívka nakonec utíká pryč. Po cestě potká zraněného elfa: Roibena. Zde mi až nápadně připomínal elfy z pera Tolkiena. Je vysoký, krásný, vznešený, ušlechtilý... ale také zlomený temnými silami. Násilým zotročený nepřáteli, přesto však stále plný elfského citu pro správnou věc. S Roibenem začíná Kayina cesta za láskou, ale i poznáním sebe sama a svého původu i osudu.

Shrnutí pro čtenáře: Kniha je plná překvapivých zvratů, bojů, ale i morálních dilemat...

Shrnutí pro čtenářky: Roibena budete milovat... ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama