Upír - pan Dokonalý?

20. června 2015 v 10:30 | Eleanor |  -> Povídky, příběhy, úvahy
"Edwarde! Miluji těěě!"


"Co prosím?"

"Je dokonalý! Jak jí miluje, hledal jí celé věky a teď si ji vzal. Dokonce jí ani nechtěl zničit život a proměnit ji, ta oběť! Chci ho taky!"


"Áha..."

Taky se cítíte poněkud zmateně ve světě, kde upíři chodí na manikúry, jezdí v nablýskané audině a neví, zda se "přátelit" s čarodějkami, vlkodlaky nebo rovnou vytvořit křížence všeho? Co se to vlastně stalo s tím děsivým stínem z filmu Nosferatu (1922)? Kam se poděl uhlazený hrabě Drácula (1958, Christopherem Lee), který se mění v krvelačného dravce?


http://non-productive.com/wp-content/uploads/2013/10/nosferatu-1922.jpg

Boj dobra se zlem je odedávna základem lidských mýtů a legend. Snad už ve chvíli, kdy lidé začali užívat jazyk k souvislému vyprávění, vznikly první mýty o boji dobra se zlem. Není divu. Koneckonců člověk od přírody křehký tvor, potřeboval věřit, že je něco mocnějšího na jeho straně a zachrání ho to před blesky i rozzuřenými zvířaty. Zkrátka vymezení dobrého a zlého je přirozená reakce člověka. Není však něco špatně, když se ze zlého najednou stane dobré? Ano, jsou hrdinové, kteří dělali chyby. Koneckonců ani mnozí bohové nebyli svatí. Vždy se však z chyb poučily. Konečně učit se z chyb je lidské. Že se ale tak čisté zlo, jakým má být upír, stane idolem a romantickým princem na bílém koni... tedy v bílém kabrioletu? Snad je to lidská potřeba zkrotit to zlé a udělat z toho dobré. Vlastně nás to šlechtí, když v tom nejhorším vidíme dobré. Koneckonců i samotný Nosferatu zemře kvůli lásce. Takže přes prokletí v něm byl ten nejušlechtilejší cit. Jenže co se stalo v posledních letech? To, co dříve bylo považováno za zlé, je nyní dobré. Ne ve smyslu, že by zlo zaniklo a bylo nahrazené dobrem, ale to původní zlo je nyní vyzdvihováno.


Prokletý upír žije běžný život a je vegetarián... No dobře, ale že si upír své původní prokletí najednou užívá? Kam se poděla podstata trestu, když najednou každý po prokletí touží. Představa trpícího jedince, který "zhřešil" a proto je trestán, zmizela. Upírství je nový trend. Každý najednou chce být upír. Dívky nyní touží žít si svůj věčný románek postavený na krvi nevinných lidí. Upíří láska je naplněna. Takže nejen že utrpení vyplívající z ubližování lidem - a jako součást trestu si upír musel uvědomovat, že je to špatné - se pomalu stává jen upířím přirozeným vrtochem. Zaniká i utrpení z nenaplněné lásky. Vždyť vedle bolesti, které působí nutnost zabít pro své přežití. Nutnosti uvědomit si krutost, kterou upír dělá a stále dokola ji opakovat. Jaký další trest je tím nejkrutějším? Fakt, že miluje, ale jeho láska nemůže být naplněna.Nedovedlo nás toto idealizování zlého k tomu, že dnešní ženy touží po mužích, kteří je budou řezat jak žito někde ve sklepeních? Co přijde dál?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama