První týdny kotěte v novém domově

18. června 2015 v 19:49 | Eleanor |  -> Kočičí svět...
Nyní vám přiblížím první dny s kotětem a na co se připravit, respektive na co se ani připravit nedá. Důrazně však upozorňuji, že jsem pouze laik a mé rady vycházejí čistě ze zkušeností, popřípadě z rad od veterináře a od zkušenějších chovatelů.


Jak jsem již psala v minulém článku, přivezli jsme sedmitýdení kotě s hadříkem z pelíšku její kočičí maminy. Ten jsme Čertici nechali společně s krabicí v níž přijela. První den se u hadru držela, ale rychle krabici s hadříkem vyměnila za naši deku. U pelíšku také měla krabici s pískem. Byť byla ještě velice mladá, chození na písek zvládala bravurně. K tomu jsme ji učit nemuseli.


V takto mladém věku ještě nelze čekat dlouhou aktivitu. Většinu dne prospala v teple pod topením na dece. Když se vzbudila a byla sama, batolila se po místnosti a mňoukala. Měla jsem zkouškové, tak jsem s ní byla doma neustále. Takto mladé kotě je vlastně jako malé dítě, usne ve vaší přítomnosti a pak teprve můžete odejít.


Důležité bylo i pravidelné a časté krmení. Zpočátku jsme dokrmovali neslazeným kondenzovaným mlékem, plnotučným tvarohem a mlékem pro koťata. K dispozici měla i granule, nicméně byť se s nimi rvala statečně, nebyla ještě schopna je rozkousat. Zarazilo nás to, protože minulí majitelé tvrdili, že už granule jí normálně...


Krmení probíhalo tak, že jsme ji jídlo dávali olizovat z prstu nebo dlaně. Vůči jídlu z misky byla ještě značně obezřetná (další rozdíl oproti tomu, co tvrdili původní majitelé). Takže pokud si budete pořizovat své první kotě v životě, dbejte ať je už starší než bylo to naše. Ideálně tedy 12-13 týdnů. Takové snadné poznávací znamení jsou oči. Mladá koťata, která by měla ještě rozhodně být u matky, mají světle modrá očka (viz První dny kotěcí).


Jak vidíte na fotce, postupem času oči od středu chytají zlatavý až hnědavý nádech (9. týden). V této době už se začala zvyšovat aktivita, chůze a běhání bylo jistější (byť zadní packy ještě často utíkaly do strany:)). Také už se začala učit jíst a pít z misky, nicméně stále měla tendence olizovat nám prsty. Stále jsme ji tedy dokrmovali. Nespala už tolik a dožadovala se hodně hraní (dodnes miluje hraní s myškou na proutku - návod na výrobu dodám). V rámci hry lovila vše, co našla (hlavně naše ruce a nohy, pak samozřejmě prach). Zkrátka učila se lovit.


Na začátku 10. týdne už měla oči jako dospělá kočka. Nicméně velikostně byla stále ještě malinká a trochu baculatá. Baculatost se v této době začala pomalu vytrácet, stejně jako se pomalu ale jistě začala měnit srst. Pro orientaci k velikosti (pokud jste rybáři), takhle nám vlezla do krabice od navijáku. :) Spaní vystřídalo dovádění. V místnosti, na kterou byla zvyklá si už byla jistá v kramflecích, ale čekalo ji větší dobrodružství.


Když jsme šli ven na zahradu, chtěla za námi, ale ten velký širý svět byl táák děsivý, že to většinou dopadalo následovně... :)


Suma sumárum k 7. - 10. týdnu: Dle našich zkušeností ještě NENÍ kotě připravené odejít od matky. Když vám bude někdo tvrdit, že ano, nevěřte mu. NENÍ. Pokud si takové kotě pořídíte, připravte se, že bude vyžadovat pozornost 24 hodin denně (ano, i v noci).

V tomto období je také ideální kotě odčervit a oočkovat. Bližší informace o termínech a vývoji kotěte jsme čerpali zde a osvědčilo se nám to. Takže doporučuji stránku pročíst!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 P. P. | Web | 18. června 2015 v 20:59 | Reagovat

To je brouček! My ted máme čtyři, je s nima sranda...:D

2 P. P. | Web | 18. června 2015 v 21:01 | Reagovat

A ještě k tomu odstavení kotěte od matky moc brzy - vloni jsme našli koťátko, bylo opuštěné, cca měsíc staré. Odchovali jsme ho v pohodě a vyrostl z něj úplně normální kocour, jenže. Začal nám najednou ocucávat všechny deky a přikrývky, mikiny, prostě textil a natahoval u toho packy, jako kdyby sál od matky. Zjistila jsem, že je to vážná psychická porucha, kterou trpí kočky brzy odstavené od matky. Chtěla bych, aby to veděli všichni, protože, ač na to kočka nevypadá, tak to trauma v ní zůstane do dospělosti.

3 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 18. června 2015 v 21:11 | Reagovat

S tímhle jsem se také už setkala. Kocour mého bývalého přítele to dělal taky. Vůbec jsem ale netušila, že to je z toho... Určitě důležitá informace, děkuji!

4 Rea Rea | Web | 18. června 2015 v 21:58 | Reagovat

Náhnernej! Já mám taky dvě kočky, teda už jim je skoro 8, ale pořád si pamatuju jak byli takhle malinký. Miluju kočky a malinký koťátka nejvíc roztomilé.Skvělá fotka jak zdrhá! Moc hezký blog a máš plus za kočičáky :-D :-D

5 Katka Hromádková Katka Hromádková | Web | 21. června 2015 v 13:36 | Reagovat

to je rozkošné :) máš super blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama